توافقنامه ی راه اندازی ترمینال باری جدیدی در بندر پوتی گرجستان واقع در ساحل دریای سیاه روز دوشنبه 4 فوریه میان این کشور و شرکت سرمایه گذاری خارجی خصوصی آمریکا (OPIC) در تفلیس امضا شد .

مراسم امضای این قرارداد با حضور ‘سالومه زورابیشویلی’ رییس جمهور گرجستان ، ‘ماموکا باختادزه’ نخست وزیر گرجستان و ‘روس ویلسون’ کفیل سفارت آمریکا در تفلیس برگزار شد . 

بر اساس این گزارش با ساخت این ترمینال ظرفیت انتقال محموله های بندر پوتی تا 2میلیون تن در سال افزایش می یابد. 

هزینه اجرای این طرح 120میلیون دلار تخمین زده شده که 50 میلیون دلار آن را شرکت سرمایه گذاری خارجی خصوصی آمریکا (OPIC) تامین خواهد کرد . 

نخست وزیر گرجستان امضای این توافقنامه را رویدادی مهم بیان کرد و گفت : اجرای این طرح به توسعه ظرفیت های حمل و نقل گرجستان و تبدیل آن به مرکز اقتصادی بزرگ منطقه کمک می کند . 

باختادزه نیز افزود: با راه اندازی این ترمینال ، گرجستان به یکی از مسیرهای ترانزیتی بزرگ میان اروپا و آسیا تبدیل خواهد شد . 

وی همچنین از کمک های شرکت OPIC در راستای توسعه اقتصادی گرجستان قدردانی کرد و گفت که این شرکت امریکایی تا به حال بیش از 600 میلیون دلار برای اجرای 60 پروژه اقتصادی در گرجستان سرمایه گذاری کرده است . 

گرجستان با استفاده از بنادر پوتی و باتومی در ساحل دریای سیاه و تکمیل زیر ساخت های این دو بندر در صدد افزایش سهم خود در حمل و نقل محموله ها از آسیا به اروپا می باشد.

Leave a comment