واردات وصادرات کالا به کشور گرجستان

سالهای گذشته، واردات و صادرات کالا به کشور گرجستان، به دلیل بی‌ ثباتی سیاسی و به تبع آن فقدان امنیت لازم جهت سرمایه‌ گذاری‌های بلند مدت و ریسک ‌پذیری بالا در این کشور، گرایش اندکی از سوی بخش دولتی و تاحدودی بخش خصوصی کشورها در ورود به بازار گرجستان را داشته است.

.

در سالهای اخیر، با توجه به شرایط جدید و نسبتاً مطلوب این کشور که تا حدودی از دامنه بحران‌های موجود  کاسته،و به درجه‌ای از امنیت و ثبات رسیده‌است. این مناسبات در حال توسعه در همه زمینه‌ها بوده‌است و حجم مبادلات بازرگانی این کشور با سایر کشورهای جهان سیر صعودی داشته ‌است.

.

برای واردات کالا به گرجستان فاکتور فروش و گواهی مبدا مورد نیاز میباشد.گواهی مبدا میبایست توسط ادارات صلاحیت دار تایید شود

و مدارک لازم در خصوص اثبات کیفیت کالا،بر اساس تقسیم بندی کیفیتی ،ارایه می گردد.

 

 

برای واردات کالا به گرجستان چه استانداردهایی مورد نیاز میباشد؟                                                                                                      

استانداردهای شوروی سابق که حدود 26000 عدد بوده اند،هنوز در گرجستان وجود دارند اما در کل،هر کالایی که استاندارد کشورهای اروپایی ،آمریکایی و کشورهای مشترک المنافع را داشته باشند هیچ گونه مشکلی برای واردات نخواهند داشت.

شرکت سرمایه گذاری آتناجورجیاقوانین گمرکی گرجستان                                                                                                                                   

آخرین قوانین و تعرفه های گمرکی گرجستان مربوط به تاریخ 2017.09.07 می باشد که جدیدترین قوانین است :

هزینه عوارض گمرکی گرجستان بر کالاهای وارداتی به 3 دسته تقسیم می شود :

12 درصد، 0 درصد و 5 درصد،

محصولاتی که مشابه آن در داخل یا خارج از گرجستان نیز تولید می شود، بیشترین  مالیات بر واردات ( عوارض گمرکی) را در بر می گیرند. ( یعنی 12 درصد).

محصولات کشاورزی، فرآورده های غذایی، پوشاک، مصالح ساختمانی، چوب و لوازم چوبی، پلاستیک، سیم و کابل، فلز، فولاد، صابون، واکنشگرهای فعال شیمیایی و فرآورده های شستشو. مشروبات الکی هم در این دسته قرار می گیرند.

برای کالاهایی با ارزش 3000 لاری، هزینه ای برابر 5 یورو به ازای هر اظهارنامه گمرکی پرداخت می شود و برای کالاهایی با ارزش بالاتر از 3000 لاری، 60 یورو یا 67 دلار، پرداخت می گردد.

 

از تاریخ 1 ژانویه 2015 ، تعرفه های گمرکی برای اتومبیل های وارداتی، پنج تتری یا 0.022 دلار به ازای هر متر مکعب از ظرفیت موتور به اضافه 5 درصد میزان تعرفه های گمرکی به ازای هر سال استفاده از وسیله نقلیه می باشد.

علاوه بر این ها 18 درصد مالیات بر ارزش افزوده به اکثر کالاهای وارداتی تعلق می گیرد.

نرخ مالیات ثابت غیر مستقیم نیز برای کالاهای زیر در نظر گرفته شده است  :

مشروبات الکلی، الکل اتیل، بنزین اتیل برای اتومبیل ها و انواع سیگار.

میزان عوارض پرداختی کالاها برای ترخیص کالاها از گمرک، مطابق مبلغ درج شده در اظهار نامه گمرکی برآورد میشود.

صادرات، ترانزیت و صدور مجدد کالاها،از عوارض گمرکی و هر گونه هزینه های مربوطه معاف هستند.

در قانون مالیات گرجستان، میزان تعرفه های گمرکی و معافیت های گمرکی،مشخص شده است.

هر سی روز، یک بار، اشخاص مجوز می یابند تا کالاهای زیر را بدون نیاز به محدودیت هایی چون : پرداخت عوارض و تعرفه های گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات غیر مستقیم وارد نمایند:

سبزیجات، میوه جات، چای، قهوه، ماکارونی، نان، شکر، شیرینی( بجز شکلات)، سوسیس، فرآورده های لبنی  که مجموع وزن آن ها کمتراز سی کیلوگرم برسد .

و واردات 200 نخ سیگار، یا 50نخ  سیگار بدون فیلتر یا 50نخ سیگار برگ یا 250 گرم تنباکو،و یا هر گونه ترکیبات مشابه که تنها برای مصرف شخصی باشد و کل وزن آن کمتر از 250 گرم باشد.

( جدیدترین و آخرین قوانین و تعرفه های گمرکی گرجستان  تا پایان سال 2018 میلادی ).

Related Posts

Leave a comment