نخست وزیر، ماموکا باخاتزه، هم اکنون در پنچاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ  که در حال برگزاری است، شرکت کرده  و همکاری های دوجانبه با چندین کشور را تقویت می کند. کنفرانس امنیتی مونیخ یک نشست سالانه از مقامات رسمی جامعه امنیت بین المللی است. هدف اصلی این نشست پایداری مداوم و سرپرستی و گفتوگوی خصوصی درباره ی  جامعه بین المللی است.

نخست وزیر گرجستان در طی حضورش، چندین جلسه با مقامات ارشد ایالات متحده، انگلستان و بلژیک برگزار می کند. موضوعات مورد بحث، چگونگی ادامه در مشارکت استراتژیک، برنامه های همکاری بیشتر و پیشرفت کلی روابط دوجانبه می باشد.

در جلسات با مقامات انگلستان و بلژیک، تحولات مثبت در روابط تجاری و اقتصادی بین گرجستان و دو کشور تأکید شده و بر تشدید بیشتر روابط تجاری تمرکز می کنند.

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث، مناقشات منطقه ای  در گرجستان و حل مسالمت آمیز آن بود. معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و امور اروپا در بلژیک، Didier Reynders و Mamuka Bakhtaze اولویت های ایجاد مکانیزم های بین المللی امنیت در مناطق اشغالی را تعیین کردند. 

همچنین چهار چوب کنفرانس بین المللی ژنو خواسته می شود که ادامه یابد و حتی تقویت شود. Reynders FM تأکید کرد که بلژیک از تمامیت ارضی گرجستان و حاکمیت آن در مرزهای بین المللی خود حمایت میکند.

علاوه بر این جلسات ، نخست وزیر گرجستان با بیان سخنرانی در میزگردی که به میزبانی کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد به چشم انداز  بزرگ شدن اتحاد در اروپا، و همچنین انتظارات گرجستان نسبت به احتمال عضویت در ناتو صحبت کرد. او خاطر نشان کرد که عضویت ناتو به عنوان اولویت اصلی سیاست خارجی گرجستان باقی مانده است. بزرگتر شدن ناتو در آینده بهترین گزینه برای افزایش امنیت و صلح در اروپا است و گرجستان آماده است تا تلاشهای خود را ادامه دهد و پایه بسیار خوبی برای این امر فراهم کند. او ابراز امیدواری کرد که با متحدان، همکاران و دوستان ، گرجستان راه هایی برای غلبه بر چالش ها و پیشرفت در مسیر عضویت در ناتو پیدا می کند.

Leave a comment