گرجستان

گرجستان

بگذارید کمی در مورد گرجستان برای شما توضیح دهیم، اینکه گرجستان کجاست، از نظر آب و هوا چگونه است، در ارتباط با خلق و خوی مردم گرجستان (گرجی ها) صحبت کنیم، در مورد فرهنگ آنها اطلاعات بیشتری بدست آوریم، دیدگاه های سیاسیون این کشور را مورد بررسی قرار دهیم ، دین آنها را بررسی کنیم، اطلاعاتی راجع به عادات غذائی آنها و دیگر موارد بدست آوریم .

در وحله اول باید به شما بگوئیم که گرجستان در 2 سال اخیر مورد استقبال شدید مردم ایران قرار گرفته اند و آتنا جئو در این خصوص در تلاش است که اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. 

به کشور گرجستان به انگلیسی Georgia یا Repbulic of georgia (جمهوری گرجستان) گفته میشود و به زبان گرجی ( که به آن کارتولی نیز گفته میشود ) سخن میگویند و به زبان گرجی ساکارْتْوِلُ საქართველო هم گفته میشود.

 

 

آب و هوای گرجستان

گرجستان از نظر آب و هوا بسیار مناسب است و برای کسانی که بدنبال آب و هوای مناسب هستند شرایط بسیار خوبی را دارد.

گرجستان از نظر آب و هوائی دارای چهار فصل است و از نظر بارش باران بی نظیر بوده و تقریباً در تمامی فصول سال بارش باران را مشاهده میکنید و به همین دلیل نیز گرجستان برای کشاورزی بسیار مناسب است . 

همچنین جالب است بدانید که کلمه Georgia به زبان یونانی به معنای کشاورزی است .

 

پرچم رسمی کشور گرجستان را در نمای زیر مشاهده می نمائید که در تاریخ 25 ژانویه 2004 برای اولین بار به رسمیت شناخته شده و نمای صلیب قرمز رنگ در آن مشاهده میشود :

 

 

پرچم کشور گرجستان
پرچم کشور گرجستان

 

 

 

البته قابل توجه است که بدانید انواع و اقسام دیگر پرچمها برای گرجستان وجود دارند اما رسمی نیستند .

از نظر جغرافیائی جمهوری گرجستان در منطقه قفقاز اوراسیا واقع شده . بدین معنی که گرجستان هم در داخل آسیا و هم در داخل اروپا واقع شده و از همین حیث نیز از نظر تجاری موقعیت خاص و استراتژیک دارد و یکی از دلایلی که سرمایه گذاران آمریکائی منطقه پوتی (که مهمترین منطقه آزاد در گرجستان است) را اجاره کرده و از آن برای تجارت آزاد استفاده می کنند.

نقشه کشور گرجستان را در قسمت زیر میتوانید مشاهده کنید :

 

 

پرچم کشور گرجستان
پرچم کشور گرجستان

 

 

همانطور که ملاحظه میفرمائید و در نقشه نیز مشخص است همسایگان جمهوری گرجستان عبارتند از : آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، دریای سیاه و روسیه و در واقع اینها مناطقی هستند که با گرجستان هم مرز هستند .

دو شهر در گرجستان موجود است که در میان مردم دنیا و ایران بسیار معروف هستند و آنهم به دلیل توریستی بودن آنهاست ، شهر تفلیس و باتومی . تفلیس پایتخت گرجستان است و باتومی عروس قفقاز که صد در صد توریستی است و از شهرهای بسیار زیبای گرجستان محسوب میشود.

 

 

مردم گرجستان

مردم گرجستان یا گرجی ها بیشترین میزان جمعیت گرجستان را تشکیل داده اند و از نظر اخلاقی نیز میتوان گفت مقداری ملی گرا هستند بدین معنی که ترجیح میدهند کار خود را با یک هموطن خود انجام دهند . 

بعد از گرجی ها، آذری ها بیشترین میزان جمعیت مقیم گرجستان را تشکیل داده اند و بعد از آن نیز ارمین ها و روسها بیشترین میزان جمعیت را تشکیل داده اند و ممکن است بزودی به این لیست ایرانیان نیز اضافه شوند . 

 

دین مردم گرجستان

تعداد کثیری از مردم گرجستان پیرو دین مسیحیت و کلیسای ارتدکس هستند .

این اکثریت حدوداً شامل 70 درصد از جمعیت است و بعد از آن نیز اسلام در گرجستان که بیشتر آذری ها پیرو آن هستند معمول ترین مذهب کشور است .

 

 

سیاست در گرجستان

وقوع استقلال رسمی گرجستان در سال 1991 میلادی رخ داد که در آن زمان ادوارد شواردنادزه بعنوان وزیر خارجه پیشین اتحاد جماهیر شوروی بعنوان اولین رئیس جمهور گرجستان قدرت را به دست گرفت و کار را شروع کرد. دقیقاً بعد از استقلال گرجستان بین روسیه و گرجستان بر سر حاکمیت اوتاسیای جنوبی و منطقه آبخازیا اختلاف در گرفت و از آنجائی که شواردنادزه (رئیس جمهوری وقت گرجستان) نزدیکی سیاسی زیادی را به روسها داشتن و حکومت گرجستان نیز در آن زمان ضعیف بود، گرجستان مجبور شد به مصالحه تن دهد و روسیه اجازه نداد که گرجستان بر این دو منطقه حاکمیتی داشته باشند و گرجستان نیز پذیرفت که با حضور نیروهای نظامی روسیه در این دو منطقه مخالفتی نداشته باشد .

 

 

سیاست در گرجستان
سیاست در گرجستان

 

 

همچنین در سال 2003 میلادی با وقوع انقلاب رز که مورد حمایت قدرتهای غربی به ویژه ایالات متحده بود، میخائیل ساکاشویلی قدرت گرجستان را به دست گرفت و از همان زمان گرجستان دچار تحولات ساختاری و سیاسی فراوانی شد و از آن زمان تا زمان حاضر گرجستان سیاست دوری از روسیه و نزدیک به غرب و آمریکا را در دستور کار دولت خود قرار داده است و مهمترین هدف سیاسی فعلی دولت گرجستان نیز عضویت در پیمان ناتو و پیوستن به اتحادیه اروپا است .

در حال حاضر یکی از دلایلی که بسیاری از افراد معتقد هستند که کشور گرجستان پیشرفت بسیار خوبی را داشته به این دلیل است که این کشور بزودی عصویت در اتحادیه اروپا خواهد داشت و تغییرات زادی در اقتصاد، سیاست و آموزش این کشور اتفاق خواهد افتاد .

 

 

زبان گرجی

در حال حاضر، زبان رسمی کشور گرجستان، زبان گرجی است که به آن کارتولی نیز گفته وی شود و شامل 33 حرف است که 28 حرف آن دارای حروف صامت است . همچنین زبان گرجی یکی از قدیمی ترین زبانهای جهان است . 

زبان گرجی برای ما ایرانیها زبان سختی به حساب می آید ولی با اندکی پشتکار و گذاشتن زمان میتوان ظرف مدت حدوداً 4 ماه آن را تا حد خوبی یاد گرفت .

 

 

زبان مردم کشور گرجستان
زبان مردم کشور گرجستان

 

 

اقتصاد کشور گرجستان

در حال حاضر اقتصاد گرجستان به سرعت در حال پیشرفت است اما متاسفانه پس از انقلاب و جتگ های متعدی که برای این کشور در میان سالهای 2002 تا 2008 رخ داده، اقتصاد این کشور دچار نابسامانی های زیادی گشت اما در حال حاضر مدت مدیدی است که این کشور در قیاس با کشورهای همسایه پیشرفت زیادی داشته و امور توریستی، کشاورزی، ساخت و ساز، دامپروری و هتل سازی اقتصاد ایم کشور را دچار تحولات زیادی کرده است و سرمایه گذاران خارجی زیادی برای سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کرده اند که در اداره این مباحث را مرور میکنیم .

به مرور زمان این پست کاملتر خواهد شد و شما میتوانید اطلاعات خود را از طریق این مقاله در سایت آتنا گرجستان در خصوص کشور گرجستان افزایش دهید .

با ما در پستهای بعدی همراه باشید و ما را از نظرات خود غافل نسازید !

 

 

Related Posts

Leave a comment