کشاورزی در گرجستان

کشاورزی در گرجستان

 

 

کشاورزی در گرجستان
کشاورزی در گرجستان

 

 

صنعت کشاورزی در گرجستان بسیار پر رونق است و به همین علت است که جز اولویت های سرمایه گذاری دولت گرجستان است .

جالب است بدانید که معنی کلمه Georgia در یونانی به معنای کشاورزی است .

زمین های کشاورزی در گرجستان بسیار حاصلخیز هستند و به این دلیل است که گرجستان هر 4 فصل سال را دارد و تقریباً میتوان گفت 40 الی 45 درصد زمین های گرجستان برای کشاورزی مناسب هستند .

حتماً مطلع هستید که زمین های کشاورزی در گرجستان قابل واگذاری به اتباع خارجی نیستند و تنها بعنوان یک تبعه خارجی میتوانید آنها را بصورت طولانی مدت اجاره کنید .

از آنجائی که آب و هوای گرجستان دارای بارش بسیار زیادی می باشد و گرجستان دارای جنگل و بیشه زارهای زیادی است از نظر کشاورزی بسیار مطلوب بوده و سرمایه گذارانی که در این زمینه سرمایه گذاری های خوبی را انجام میدهند سود مناسبی میکنند و میتوانند از مزایای گوناگون آن بهره مند شوند.

 

در زمان شوروی سابق اهم فعالیت صنعتی جمهوری گرجستان در زمینه کشاورزی بوده و بیش از نیمی از نیروی کار گرجستان در این زمینه فعال بوده اند .

این نکته مهم است که بدانید که سرمایه گذاری های خرد در زمینه کشاورزی در گرجستان مناسب برای اتباع بومی گرجی است زیرا بصورت خرد آنچنان سود زیادی ندارد که مناسب برای سرمایه گذاری توسط اتباع خارجی باشد .

دلایل زیادی برای سرمایه گذاری در گرجستان در بخش کشاورزی وجود دارد که مهمترین آنها موارد زیر است :

 • ارزان بودن اجاره بها زمین کشاورزی
 • سوددهی مناسب برای سرمایه گذاری در این بخش
 • وجود خاک حاصلخیز در کلیه نقاط گرجستان
 • بارش باران بسیار مناسب برای کشاورزی و آب فراوان
 • معافیت مالیاتی در بخش کشاورزی و تسهیلات فراوان در این بخش
 • زمینه های مناسب برای ایجاد گلخانه از محصولات کشاورزی در گرجستان

 

 

مناطق مناسب برای کشاورزی در گرجستان عبارتند از :

 • منطقه کاختی / تلاوی
 • منطقه روستاوی
 • منطقه مارناوولی
 • منطقه گوری
 • منطقه باتومی

 

 

 

کشاورزی در گرجستان
کشاورزی در گرجستان

قیمت زمین های کشاورزی در گرجستان

همانطور که پیشتر ذکر شد بر اساس قوانین فعلی گرجستان، خارجی ها امکان خرید زمین ها با کاربری کشاورزی را ندارند و تنها امکان اجاره زمین های کشاورزی بصورت بلند مدت 99 ساله وجود دارد .

معمولاً زمین های کشاورزی در گرجستان با امکانات و برق مناسب بصورت زیر دسته بندی می شوند :

 • از 1 تا 3 هکتار : قیمت هکتاری 9 هزار دلار
 • از 3 تا 10 هکتار : قیمت هکتاری 4 هزار دلار
 • از 20 تا 50 هکتار : قیمت هکتاری 2 هزار دلار

 

متاسفانه در سالهای اخیر صنعت کشاورزی در گرجستان با مشکلاتی نظیر کمبود سرمایه، عدم وجود دانش کافی و استفاده سنتی و قدیمی از کشاورزی بوده است . 

دولت گرجستان کشاورزی در گرجستان را جز اولویت های سرمایه گذاری قرار داده و قصد دارد با برنامه ریزی صحیح و اصولی بخش کشاورزی و صنعت را در رونق بخشد و اصولاً هر شخصی که در این بخش قصد سرمایه گذاری کلان را داشته باشد اولاً سود خوبی عاید وی خواهد شد و در درجه بعدی می تواند از تسهیلات دولت گرجستان استفاده نماید .

به همین جهت سرمایه گذاری در بخشهائی که مستقیماً به کشاورزی مربوط می شود مانند دامپروری، پرورش ماهی، آبهای معدنی، کشت گلخانه ای و … بسیار مناسب است .

موضوع معافیات مالیات در روابط تجاری بین گرجستان و اتحادیه اروپا یکی از روشهای بسیار مناسب برای صادرات فرآورده های کشاورزی و دامپروری در گرجستان بوده است .

 

کشت فراسرزمینی در گرجستان

کشت فراسرزمینی عبارتست از بهره برداری از عوامل، منابع ، ظرفیت ها و امکانات دیگر کشورها برای تولید محصولات کشاورزی در راستای ارتقا امنیت غذائی و سایر نیازهای صنعتی کشور .

 

کشورهائی که دارای خشکسالی هستند و یا شرایط اقلیمی مناسبی را برای کشاورزی ندارند معمولاً از روشهای فراسرزمینی برای تولید مواد غذائی در دیگر کشورها و ارسال به کشور هدف استفاده می نمایند از این رو مثلاً کشور کم آب از کشورهای همسایه و یا حتی کشورهائی که فاصله زیادی دارند برای تولید فرآورده های کشاورزی استفاده می کنند . دولت ایران (سازمان جهاد کشاورزی) برای کشت فراسرزمینی تسهیلات ارائه می نماید .

 

بسته بندی محصولات کشاورزی

از آنجائی که هنوز صنایع کشاورزی در گرجستان دارای صنایع تبدیلی بصورت تجاری نیستند ، این صنعت نیز دارای برای سرمایه گذاری در گرجستان بسیار مناسب است .

 

در نتیجه از آنجائی که سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در گرجستان از صنایع مناسب و پر سود ده است اگر بتوانید سرمایه گذاری مناسبی را با داشتن طرح توجیهی مناسبی داشته باشید، کشور گرجستان را برای این زمینه به شما بسیار پیشنهاد میکنیم . ضمناً با داشتن برنامه مناسب در زمینه کشاورزی در گرجستان میتوانید اقامت دائم گرجستان را نیز اخذ نمائید .

 

به منظور تماس با کارشناسان بخش سرمایه گذاری با همکاران ما در تماس باشید :

00995-558779549

00995-514269000

00995-555554644

 

 

 

Leave a comment