مالیات در گرجستان چگونه است؟

مالیات در گرجستان چگونه است؟

پرداخت مالیات در گرجستان یکی از موارد مهمی است که نقش مهمی را در چرخه اقتصادی گرجستان ایفا میکند.

مانند کشورهای اروپائی، هر شخص موظف است در ابتدای ماه، مالیاتهای خود را پرداخت کند که این مالیات ها دسته های مختلفی هستند که در اینجا به آنها اشاره میکنیم .

مالیات در گرجستان انواع مختلفی دارد که در اینجا با آنها آشنا می شوید.

1 . مالیات بر حقوق : مالیات بر حقوق عبارتست از پرداخت 20 درصد از مبلغ حقوق تعیین شده در قرارداد کاری . این مبلغ میتواند توسط کارفرما پرداخت شود و یا توسط کارمند شرکت که بستگی به نوع قرارداد دارد که غالباً کارمند حقوق خالصی را که دریافت میکند در قرارداد ذکر میکنند و کارفرما مالیات حقوق کارمند را توسط حسابدار به اداره مالیات پرداخت میکند.

اشخاصی که موسس شرکت هستند و یا بعنوان مدیرعامل در شرکت فعالیت دارند نیز موظف به پرداخت مالیات بر حقوق ماهیانه هستند.

 

2. مالیات بر ارزش افزوده یا VAT : مالیات بر ارزش افزوده عبارتست از میزان سودی که در طی زمان فروش یک محصول بدست آورده اید. میزان مالیات بر ارزش افزوده در گرجستان 18 درصد است. یعنی اگر شما خودروئی را در گرجستان خریداری کرده باشید 5 هزار دلار و سال آینده بتوانید آن را به قیمت 7 هزار دلار بفروشید در واقع 2 هزار دلار سود کرده اید که 18 درصد از مبلغ این سود را باید به دولت پرداخت نمائید .

 

3. مالیات بر سود شرکت: اگه دارای کسب و کاری باشید که از آن کسب درآمد میکنید از سود خالصی که کسب میکنید باید 15 درصد را به اداره مالیات گرجستان پرداخت نمائید . درآمد کلی شرکت شما شامل هزینه هائی هست که این هزینه ها را باید کسر کنید. حقوق کارمندان شرکت، اجاره واحد تجاری، هزینه های شرکت نظیر آب، برق گاز و غیره از جمله مواردی هستند که جز هزینه های جاری محسوب میشوند و دخلی به سود شرکت شما ندارند. آن چیزی که از درآمد شما کسر میشود و خاص باقی می ماند سود شرکت شما محسوب میشود که طی قانون فعلی گرجستان 15 درصد از این مبلغ به عنوان مالیات بر سود (یا مالیات بردرآمد خالص) به اداره مالیات پرداخت میشود.

 

4. مالیات بر درآمد شخصی : زمانی که با فعالیت شخصی درآمدی را کسب میکنید ملزم به پرداخت 20 درصد مالیات بر درآمد شخصی هستید. اگر درآمد خود را از طریق شرکت کسب کنید 15 درصد مالیات بردرآمد پرداخت میکنید اما اگر در حالت شخصی درآمدی داشته باشید 20 درصد مالیات را پرداخت میکنید . فرض کنید از طریق خرید ملک در گرجستان اقامت گرفته اید و پس از آن خانه خود را اجاره داده اید، ماهانه اجاره ای را دریافت میکنید که باید 20 درصد از این مبلغ را به اداره مالیات پرداخت نمائید.

 

5. مالیات بر اجاره : یکی از موارد مهمی که حائز اهمیت برای شرکتهای نوپا در زمینه فعال کردن شرکت است، مالیات بر اجاره است. 

بر طبق قانون گرجستان، هر شرکتی با هر زمینه کاری موظف به پرداخت مالیات واحد تجاری خود است، بدین معنی وقتی که شما ثبت شرکت انجام میدهید بعنوان محل کار خود باید محل کاری را اجاره کنید. از مبلغ اجاره ای که پرداخت میکنید باید 20 درصد به اداره مالیات پرداخت شود و بعنوان مالیات بر اجاره لحاظ شود. 

زمانی که ملکی را اجاره میکنید و ملک اجاره شده کاربری تجاری داشته باشد موظف به پرداخت مالیات هستید. اینکه چه کسی این مالیات را پرداخت کند کاملاً بستگی به گفتگوی شما دارد. در بسیاری از مواقع در گرجستان صاحب ملک میپذیرد که با دریافت مبلغ مورد اجاره، مالیات را نیز برای شما پرداخت کند اما پیشنهاد میکنیم در این مورد با شخصی که ملک را از او اجاره میکنید گفتگو کنید زیرا ممکن است پرداخت مالیات را انجام ندهند .

 

 

انواع مالیات در گرجستان
انواع مالیات در گرجستان

 

بهترین راه برای پرداخت مالیات در گرجستان چیست؟

بهترین راه برای پرداخت مالیات در گرجستان استخدام یک حسابدار گرجی معتبر است. حسابدار باید باتجربه بوده و از حسابداران مورد تائید اداره مالیات گرجستان باشد . 

حداقل حقوق یک حسابدار گرجی برابر با 400 لاری گرجستان بوده و حداکثر نیز 700 لاری میباشد که پیشنهاد میکنیم حقوق پیشنهادی را بروی 400 لاری قرار دهید و پس از اطمینان از کار حسابداری خود با وی قرارداد ببندید . نیروی کار در گرجستان ارزان بوده و با پرداخت حقوق کم میتوانید نیرو استخدام کنید.

 

 

اهمیت مالیات در گرجستان

مالیات در گرجستان همانند بسیاری از کشورهای اروپائی اهمیت دارد چون منابع طبیعی گرجستان مثل ایران زیاد نیستند و اکثر درآمد این کشور نیز از طریق مالیات تامین میشود . 

 

 

میزان مالیات در گرجستان
میزان مالیات در گرجستان

 

هنگامی که در یکی از کشورهای اروپائی کسب و کاری را راه اندازی میکنید، دولت بروی مالیاتی که به اداره مالیات پرداخت میکنید حساب میکند و این مالیاتها صرف امور دیگری خواهند شد که رفاه اجتماعی را در آن کشور تامین میکند و گرجستان نیز سیستم مشابهی دارد و به محض اینکه اثبات شود که مالیات پرداخت ننموده اید به شدت با شما برخورد خواهد شد که یکی از روشهای برخورد این است که کارت اقامت شما را برای سالهای بعدی تمدید نکنند و نیز برای شما از طریق پلیس مالیاتی گرجستان، جریمه در نظر گرفته شود .

 

نکته مهم مالیاتی : در گرجستان هرگونه درآمدی که کسب میکنید مشمول مالیات میشود که جزئیات دقیق آن را میتوانید از طریق اداره مالیات گرجستان مطلع شوید. افرادی در گرجستان هستند که از طریق دریافت اجاره کسب درآمد میکنند و مالیات آن را پرداخت نمی نمایند که متاسفانه اگر پلیس مالیاتی از این موضوع مطلع شود تبعات قانونی برای آنها خواهد داشت. هرگونه درآمدی که کسب میکنید مشمول مالیات میشوید که باید از طریق اداره مالیات و ساختمان قارچی اطلاعات دقیق آنها را کسب کنید .

 

بخاطر داشته باشید که دفاتر حسابداری را پیش از رسیدن ماه جدید میلادی از طریق سیستم حسابداری را از طریق حسابدار به اداره مالیات تسلیم کنید و حسابهای خود را سر موقع تسویه نمائید .

زمانی که مالیاتی را پرداخت ننمائید با پرداخت جریمه میتوانید در موعدی دیرتر آن را پرداخت بنمائید اما توصیه این است که هر مالیاتی را پیش از موعد مقرر پرداخت نمائید تا در مورد هیچ موضوعی دچار مشکل نشوید .

 

پیش از راه اندازی کسب و کار پیشنهاد میشود از طریق افراد آگاه در زمینه مالیات مشاوره دقیق شوید زیرا بسیاری از افراد با دیدهای فرار مالیاتی در ایران قصد راه اندازی کسب و کار در گرجستان دارند که با گذشت زمان به آنها ثابت میشود که سیستم گرجستان بسیار سخت گیرانه میباشد .

به منظور کسب اطلاعات دقیقتر در خصوص انواع مالیات در گرجستان میتوانید با کارشناسان بخش حسابداری آتنا در تماس باشید .

Leave a comment